Nowa linia autobusowa w Gliwicach. Żerniki zyskają bezpośrednie połączenie z centrum

Od soboty, 29 sierpnia, po Gliwicach zacznie kursować nowa linia autobusowa 759. Minibusy połączą Żerniki i Zatorze z Centrum Przesiadkowym, a po drodze zatrzymają się na nowych przystankach uruchamianych m.in. przy ulicach Podlesie, Omańkowskiej, Szymanowskiego i Rogozińskiego.

Data dodania: 28.08.2026, 12:24

Autor:

Magdalena Piontek

2 min

Dla części mieszkańców Żernik dojście do najbliższego autobusu oznacza dziś dłuższy spacer, a podróż do centrum – przesiadkę. Od soboty komunikacja ma dotrzeć bliżej kolejnych ulic dzielnicy. Na trasę wyjedzie linia 759, która połączy Żerniki przez Zatorze bezpośrednio z gliwickim Centrum Przesiadkowym.

Autobusy będą kursować codziennie od około godz. 5.00 do 23.00. Przez większą część dnia pojadą co godzinę, natomiast w porannym i popołudniowym szczycie – między godz. 6.10 a 9.10 oraz 12.10 a 17.10 – częstotliwość wzrośnie do jednego kursu co pół godziny. Trasę będą obsługiwać minibusy.

Z Centrum Przesiadkowego linia pojedzie m.in. przez okolice centrum handlowego przy ul. Lipowej, ul. Dąbrowskiego, Cmentarz Lipowy i Podlesie. Dalej autobus dotrze w głąb Żernik ulicami Janiny Omańkowskiej, Karola Szymanowskiego, Józefa Elsnera i Stefana Rogozińskiego, kończąc trasę na przystanku Żerniki Chałubińskiego.

Autobusy zatrzymają się w nowych miejscach

Wraz z uruchomieniem linii pojawią się nowe przystanki w częściach miasta, które dotąd miały słabszy dostęp do komunikacji publicznej.

Autobusy zatrzymają się m.in. przy centrum handlowym na ul. Lipowej oraz w rejonie ulic Rogera, Leszczynowej i Agrestowej na Podlesiu. W Żernikach nowe miejsca zatrzymywania autobusów wyznaczono w pobliżu ulic Łowickiej, Wojciecha Kilara, Karola Szymanowskiego i Stefana Rogozińskiego.

Część z nich będzie funkcjonowała jako przystanki na żądanie. Nowe lokalizacje mają przede wszystkim skrócić mieszkańcom drogę do komunikacji miejskiej i objąć transportem rejony, które miasto określało dotąd jako komunikacyjne „białe plamy”.

Zmiana dla linii 702

Od 29 sierpnia zmieni się również końcowy przystanek linii 702. Zarówno autobusy 702, jak i nowej 759 będą rozpoczynały i kończyły kursy na przystanku Żerniki Chałubińskiego.

Dotychczasowa pętla Żerniki Graniczna będzie wykorzystywana wyłącznie technicznie i do odwołania nie będzie obsługiwała pasażerów. ZTM tłumaczy zmianę względami bezpieczeństwa.

To nie koniec korekt w gliwickiej komunikacji. Od 1 września zmienią się też godziny części porannych kursów linii 669 w dni robocze. Rozkład ma zostać lepiej dopasowany przede wszystkim do uczniów dojeżdżających do szkoły podstawowej w Borowej Wsi.

Źródło: UM Gliwice

Tagi: Gliwice
Ilustracja trzech osób w okrągłych ramkach, ułożonych obok siebie – mężczyzna po lewej, kobieta z blond włosami w środku, kobieta z brązowymi włosami po prawej, reprezentujące uczestników lub zespół organizatorów.

Udostępnij tę wiadomość

Widzisz jakąś niezgodność w treści opisu lub masz dodatkowe informacje? Zgłoś je nam, klikając w poniższy przycisk.

Widok z lotu ptaka na centrum Katowic z nowoczesnymi wieżowcami, zielonym parkiem i budynkiem NOSPR. Na zdjęciu dodane są grafiki: kalendarz, ptak z dyplomem i teatralne maski.

Chcesz wiedzieć, co nowego na mapie Śląska? Zapisz się do naszego newslettera! Powiadomimy Cię o wydarzeniach, newsach i odkryciach.

Klikając przycisk „Zapisuję się” akceptuję postanowienia Regulaminu esil.pl